استارتاپ چیست؟

استارتاپ چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در کشورمان نیز اینترنت و کسب‌وکارهای اینترنتی رشد چشمگیری داشتند. برای همین بیزینس‌های زیادی مبتنی بر فضای اینترنت شکل گرفتند و اینجا بود که استارت‌آپ‌ها کم‌کم در ایران زیاد شدند. 
در سال‌های گذشته استارت‌آپ‌های خلاق و زیادی برپا شده‌اند و موفقیت‌های بزرگی کسب کرده‌اند. از جمله این استارتاپ‌ها می‌توان به دیجی‌کالا، جابینجا، اسنپ و... اشاره کرد.شاید برای شما سؤال شده باشد که استارتاپ چیست؟ چه معنایی دارد و به چه کسب‌وکاری استارت‌آپ گفته می‌شود؟ اگر دنبال جواب این سؤال‌ها هستید حتماً این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

 

استارتاپ یعنی چه؟

در ویکی‌پدیا استارتاپ این‌گونه معنا شده (استارت‌آپ به شرکت نوپایی گفته می‌شود که بر پایه یک ایده خلاقانه و جدید در جهت رفع نیازهای بازار ایجاد شده و معمولاً مبتنی بر حوزه علم و فناوری است).
اما سؤال این است که آیا یک استارتاپ حتماً باید مرتبط با اینترنت و دنیای فناوری باشد؟
در جواب می‌توانیم بگوییم که استارت‌آپ به هر بیزینسی می‌تواند اطلاق شود. این‌گونه نیست که همه استارت‌آپ‌ها باید در فضای آی‌تی باشند یا کاری مبتنی بر فناوری اطلاعات انجام دهند. استارت‌آپ یعنی بیزینسی که با یک ایده خلاقانه ایجاد  شده و قصد رشد دارد. همواره به سمت شکوفاشدن حرکت می‌کند و با حل مشکلات انسان‌ها اهداف بزرگی را دنبال می‌کند.

 

شاخصه‌های استارتاپ

استارتاپ‌ها با کسب‌وکارهای سنتی و شرکت‌ها متفاوت هستند و تفاوت آن‌ها در بعضی شاخصه‌های مهمی است که دارند. در ادامه تعدادی از شاخصه‌های مهم یک استارتاپ را توضیح می‌دهیم.

 

قابل توسعه بودن

 اولین شاخصه یک استارتاپ قابلیت اسکیل آپ یا قابل توسعه بودن هست. یعنی استارتاپ کسب‌وکاری هست که همیشه قابلیت رشد و توسعه دارد و مقیاس خودش را هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌کند.
زمانی یک بیزینس استارتاپ اطلاق می‌شود که همواره توان و قدرت ارتقای محصول یا خدمات خود را داشته باشد. مثلاً دیجی‌کالا از فروش لوازم دیجیتالی شروع کرد و هر روز پیشرفت کرد و همچنان درحال‌توسعه است.

 

مبتنی بر فعالیت مرتبط با توسعه

از دیگر شاخصه‌های مهم یک استارتاپ می‌توان به این اشاره کرد که عمدتاً مبتنی بر فعالیت مرتبط با توسعه است. یعنی نیازمند منابع انسانی است و عمدتاً جزو کارهای خدماتی محسوب می‌شود.در بیانی ساده‌تر یعنی استارتاپ روی فروش محصول تمرکز نمی‌کند بلکه با ارائه ایده‌ها و خلاقیت‌های جدید همواره خدمات خودش را بهینه‌تر و مفیدتر می‌کند.


جزو کسب‌وکارهای نوین

سومین شاخصه مهم یک استارتاپ این است که جزو کسب‌وکارهای نوین هستند. یعنی مبتنی بر فضای جدیدی که در بازار به وجود آمده و پتانسیل‌های جدیدی که ایجاد شده است شکل می‌گیرند و رشد می‌کنند. به طور مثال هومنگر سعی دارد تا با گسترش صنعت ساختمان در فضای اینترنت و ارائه دفاتر مجازی به فعالان حوزه ساختمان ، از بستر اینترنت برای رشد این حوزه استفاده کند و به مهندسان و فعالان این حوزه یاری برساند.

معرفی هومنگر استارتاپ هوشمند املاک و ساختمان

 

مبتنی بر بستر اینترنت

مشخصه دیگر استارتاپ این است که مبتنی بر بستر اینترنت هستند. البته این به این معنا نیست که حتماً ایده‌ای در حوزه‌ای‌اتی یا فناوری اطلاعات داشته باشند. منظور این است که استارتاپ‌ها از بستر جدیدی که برای بازاریابی ایجاد شده مثل قدرت تولید محتوا استفاده می‌کنند یا از روش‌های نوینی که برای تعیین بازار هدفمان وجود دارد بهره می‌برند.

 

هومنگر

هومنگر به عنوان یک استارتاپ خلاق در حوزه املاک و ساختمان همواره در تلاش است تا با رشد و گسترش خودش، خدمات مفیدی به شما برساند. هدف هومنگر حل مشکلاتی است که مهندسان حوزه ساختمان  با آن مواجه می‌شوند و اهداف بزرگی در زمینه صنعت ساختمان را دنبال می‌کند. برای آشنایی بیشتر با هومنگر می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

معرفی هومنگر استارتاپ هوشمند املاک و ساختمان

 

سخن پایانی 
امروزه استارتاپ‌های زیادی در ایران باهدف راحت‌تر کردن زندگی انسان تلاش می‌کنند و جزو موفق‌ترین استارتاپ‌های دنیا نیز شناخته می‌شوند. این نشان می‌دهد که استارتاپ‌ها در ایران هر روز درحال‌رشد هستند و فضای مناسبی را برای پیشرفت و موفقیت‌های بزرگ فراهم می‌کنند.