به 8 دلیل اجاره‌نشین شوید

به 8 دلیل اجاره‌نشین شوید

بسیاری از افراد در دوراهی خرید یا اجاره خانه گیر می‌کنند، مخصوصا اگر برای اولین‌بار بخواهند این کار را انجام دهند. هستند افرادی که به دلایل مختلف اجاره‌نشینی و بعضی دیگر نیز خرید را ترجیح می‌دهند. در این مقاله با 8 مزیت اجاره‌نشینی نسبت به خرید خانه آشنا می‌شوید.

  • نداشتن هزینه تعمیرات و نگهداری
  • به‌راحتی می‌توانید اندازه خانه خود را تغییر دهید
  • سرمایه‌گذاری
  • گزینه‌های بیشتری پیش رویتان خواهد بود
  • دسترسی به امکانات بیشتر
  • معاف از پرداخت مالیات
  • کاهش ارزش ملک
  • انعطاف‌پذیری برای انتخاب محل زندگی

 

1.نداشتن هزینه تعمیرات و نگهداری

بخش بزرگی از هزینه های یک خانه مربوط به هزینه های تعمیر و نگهداری آن می باشد. زمانی که در ساختمان صحبت از هزینه‌های تعمیر و نگهداری می‌شود، مستاجران مسئولیتی در قبال این هزینه ها نخواهند داشت.

2.به راحتی می‌توانید اندازه خانه خود را تغییر دهید

شاید خرید یک‌خانه کوچک برای شروع زندگی ایده خوبی باشد اما زمانی که یک یا چند کودک به جمع ما اضافه می‌شوند متوجه خواهیم شد که واقعا به فضای بیشتری نیاز داریم درصورتی‌که ممکن است تمام سرمایه ما برای خرید خانه صرف شده باشد. در این حالت اجاره نشینی به ما این امکان را می دهد تا در زمان کمتر و با هزینه به صرفه تر خانه خودمان را به خانه ای بزرگ‌تر تغییر دهیم.

3.سرمایه‌گذاری

خرید خانه می‌تواند یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه باشد، اما تنها گزینه پیش روی شما نیست. می‌توانید به‌جای خرید خانه، با نصف سرمایه‌ای که دارید خانه‌ای بزرگ‌تر اجاره کنید و مابقی آن را صرف ایجاد یا گسترش شغل یا حرفه مورد علاقه خود کنید.

4.گزینه‌های بیشتری پیش رویتان خواهد بود

فرض کنید در شهر یا استان دیگری موقعیت شغلی مناسبی به شما پیشنهاد شده است، حال اگر صاحبخانه باشید نقل‌مکان از یک شهر به شهر دیگر برایتان سخت خواهد بود درحالی‌که اگر مستاجر باشید قرارداد اجاره خانه را فسخ کرده و به آسانی نقل مکان می‌کنید.

5.دسترسی به امکانات بیشتر

یکی دیگر از مزیت‌های مستاجر بودن دسترسی به امکانات بیشتر می‌باشد برای مثال می‌توانیم خانه‌ای اجاره کنیم که دارای ویژگی‌های خاص مانند استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزشی، لابی و امکانات متنوع دیگر باشد که اگر بخواهیم چنین خانه‌ای را بخریم باید سرمایه بسیار زیادی داشته باشیم.

6.معاف از پرداخت مالیات

با توجه به روند پیش روی قوانین مسکن و ساختمان از دیگر مزیت‌های اجاره کردن خانه معاف بودن از پرداخت مالیات می‌باشد که برعهده صاحبخانه می‌باشد. مالیات بر املاک و مستغلات می‌تواند بار سنگینی بر دوش صاحبخانه باشد که این میزان با توجه به شهر و متراژ خانه متغیر می‌باشد.

7.کاهش ارزش ملک

خانه نیز همانند بسیاری از لوازم مصرفی دیگر با گذشت زمان دچار استهلاک و کهنگی خواهد شد، به عنوان صاحب خانه یکی از نگرانی های شما همواره می تواند پایین آمدن ارزش ملک شما باشد. علاوه بر این گذشت زمان هزینه های نگهداری را نیز افزایش خواهد داد.

8.انعطاف‌پذیری در انتخاب محل زندگی

مستاجران معمولا انتخاب آزادانه تری برای محل زندگی خود دارند درحالی‌که صاحبان خانه محدود به زندگی در محله‌ای هستند که توانایی خرید خانه در آنجا را داشته باشند. یک‌ خانه در منطقه خوب شهر ممکن است برای بیشتر خریداران دور از دسترس باشد، اما اکثر مستاجران می‌توانند در مناطق مختلفی از شهر خانه اجاره کنند.

گاهی اوقات اجاره خانه بهتر از خرید آن است. هنگام خرید خانه، به یک مکان گره می‌خورید و شاید مجبور به ماندن در آنجا برای زمان‌های طولانی ‌شوید. اجاره کردن به شما انعطاف‌پذیری زیادی می‌دهد و می‌توانید نزدیک‌تر با معیارها و ایده‌آل‌های زندگی خود خانه‌ای را پیدا کنید.