تفاوت خانه‌های شمالی و جنوبی

تفاوت خانه‌های شمالی و جنوبی

 

قبل از خرید هر خانه‌ای باید به ویژگی‌های متفاوتی توجه کنید که خب این ویژگی‌ها ممکن است در ابتدای کار برای شما اهمیتی نداشته باشد و یا حتی به آن‌ها فکر هم نکنید ولی می‌تواند روی زندگی شما تأثیر بسیاری بگذارد؛ مثل: شمالی یا جنوبی بودن خانه، بن‌بست بودن یا نبودن کوچه، وجود ساختمان‌های اداری یا تجاری در اطراف آن و بسیاری از موارد دیگر که با توجه به سلیقه خود و خانواده شما می‌تواند در انتخاب شما تأثیرگذار باشد.

ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی موضوع شمالی و جنوبی بودن خانه‌ها بپردازیم که هر کدام از آنها می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد و این ویژگی‌ها بیشتر به علایق افراد مربوط می‌باشد و در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

چگونه متوجه بشویم که خانه شمالی یا جنوبی است؟

قبل از هر چیزی ما باید بتوانیم تشخیص دهیم که خانه شمالی هست یا جنوبی. به‌طورکلی اگر هنگام ورود به منزلی، ابتدا وارد حیاط شدید سپس وارد خانه، آن خانه شمالی می‌باشد، ولی اگر از همان ابتدا وارد ساختمان شدید و حیاط پشت خانه باشد این خانه جنوبی می‌باشد.

وضعیت نورگیری:

خانه‌های شمالی و جنوبی از نظر نورگیری با هم تفاوت‌هایی دارند. به‌طورکلی نورگیر خانه‌های جنوبی بیشتر از شمالی می‌باشد، زیرا از هر دو طرف ساختمان نور کافی را دریافت می‌کنند و از این نظر نسبت به خانه‌های شمالی برتری دارند. همین مزیت باعث می‌شود تا خانه‌های جنوبی نیازی به نورگیر نداشته باشند ولی خانه‌های شمالی برای جبران نور مورد نیاز خود نورگیر نصب می‌کنند که خب با این کار قسمتی از فضای ساختمان را از دست می‌دهند که همین امر باعث می‌شود تا خانه‌های جنوبی بزرگ‌تر از خانه‌های شمالی باشند.

سرما و گرما:

ساختمان‌های شمالی به دلیل مجاورت مستقیم یک بخش از دیوار با حیاط در برابر سرما و گرمای محیط آسیب‌پذیرتر می‌باشند و در نیمه اول سال گرما و نیمه دوم سال سرما بیشتر روی این خانه‌ها تأثیر می‌گذارد که البته این مشکل را هم می‌توان با استفاده از پنجره‌های دوجداره تا حد زیادی برطرف کرد.

گردوغبار:

خانه‌های شمالی نسبت به خانه‌های جنوبی بیشتر در معرض گردوغبار و آلودگی‌های محیط هستند که در این شرایط توصیه می‌شود برای کاهش ورود گردوغبار به خانه از پنجره‌های دوجداره استفاده شود.

بودجه خانواده‌ها:
به‌طورکلی خانه‌های شمالی نسبت به خانه‌های جنوبی کمی ارزان‌تر می‌باشند، پس اگر محدودیت مالی دارید می‌توانید با انتخاب خانه‌های شمالی بخشی از این محدودیت‌ها را جبران کنید.

+ باید بدانید که این نکته همیشه برقرار نمی‌باشد و در تعیین قیمت خانه به امکانات و سال ساخت خانه نیز باید توجه شود.

ساختمان‌های شرقی و غربی:

این نوع خانه‌ها بر اساس موقعیت خاص جغرافیایی می‌باشند و نسبت به خانه‌های شمالی و جنوبی تعداد کمتری دارند. راه تشخیص این خانه‌ها هم این است که اگر ما به سمت شمال بایستیم خانه‌هایی که در سمت راست ما قرار دارند شرقی و خانه‌هایی که در سمت چپ ما قرار دارند غربی می‌باشند.

 

در کل و با بررسی همه مزایا و معایب خانه‌های شمالی و جنوبی می‌توان گفت واحدهایی که نور بیشتری دارند از محبوبیت بالاتری برخوردار می‌باشند، زیرا اغلب افراد ترجیح می‌دهند که در طول روز از نور طبیعی استفاده کنند و از این طریق به خانه و محیط زندگی خود انرژی‌های مثبت بیشتری جذب کنند.